I dag måtte vi tage afsked med vores fine opholdssted her i Palermo. Det har været nogle dejlige og spændende dage med masser af gode oplevelser. Nu går turen op i højderne ved Castelbouro.
Først hentede vi en flot, sort Citroën C3, og da vi begyndte køreturen, startede småregnen stille og roligt.
Vi kørte langs kysten og nød udsigten over den smukke kystlinje. Undervejs passerede vi mange små tunneler, som motorvejen snor sig igennem.

Vi gjorde et kort ophold, inden vi drejede fra og kørte op ad en smal og snoet vej, der førte os til Castelbouro – en lidt større landsby med omkring 10.000 indbyggere.
Her fandt vi huset, der hedder Villa Rosa. Huset er smukt indrettet, men der er kun os her, og det er virkelig koldt. Udenfor er der kun 7 grader, og regnen fortsætter.

Vi får se, hvad dagen i morgen bringer.